چطور ورق ام دی اف را خم کنیم؟

چطور ورق ام دی اف را خم کنیم؟

چطور ورق ام دی اف را خم کنیم؟

سلام به شما دوستان گرامی، امیدوارم حالتون خوب باشه. اگر در منزل خودتون وسایل یا دکوری دارید که با ام چوبی هست و با ام دی اف درست شده است احتمالا این سوال برایتان پیش آمده باشد که چطور ورق ام دی اف را خم کنیم، یا خودتان دیگران چطور ورق ام دی اف را خم می کنند و به آن حالت دایره یا نیم دایره می دهند. امروز در سانیتو قصد داریم این موضوع را برایتان تشریح کنیم تا نحوه انجام این کار را ببینید و بدانید.
پس با ما همراه باشید.

این مقاله را هم بخوانید: ام دی اف چیست!

چطور ورق ام دی اف را خم کنیم

برای ساختن کابینت های طرح دار منحنی شاید MDF گزینه خوبی به نظر نرسد، اما اصلا نگران نباشید چون در ادامه آموزش تصویری خم کردن ام دی اف را در اختیار شما قرار می دهیم تا اگر طراحی خاصی برای کابینت های خود مد نظر داشته باشید را بتوانید اجرا کنید.
البته ای موضوع را باید همین ابتدا به شما بگوییم که ما برای ساده تر توضیح دادن و قابل فهم کردن مطلب از اندازه ها و معیار های مشخصی استفاده می کنیم، به همین دلیل شما باید اصل مطلب را با تناسب این اعداد یاد بگیرید. پس پیشنهاد ما این است که یک خودکار و کاغذ همراه داشته باشید.

این مقاله را هم بخوانید: انواع ورق ام دی اف

چطور ورق ام دی اف را خم کنیم! مرحله ۱: ابتدا قالب گرد مورد نیاز خود را بسازید.

در این مرحله شما به MDF 18 نیاز دارید که بتوانید دو قالب هم شکل، یکسان و گرد بسازید. شما باید دو قطعه MDF را روی هم جفت کنید و به وسیله میخ های ریز آن ها در کنار هم ثابت کنید، البته به گونه ای که بعد بتوانید آن ها جدا کنید. سپس دو ورق MDF که مستطیل شکل که کمی بلند تر از اندازه مورد نظرتان هستند را در یک محل ثابت قرار داده و یک طرف آن ها یک نیم دایره دقیق رسم کنید. البته باید به یاد داشته باشید که بهتر است دایره ای که رسم کرده اید بین ۱٫۵ تا ۲ سانتی متر از اندازه مورد نیازتان بزرگتر باشد. سپس قالب خود را برش بزنید تا لبه های تیز آن از بین برود، بعد از این که دو قطعه MDF را از هم جدا کردید دو قالب یکسان دارید. شما می توانید بعد از عملیات گرد کردن MDF از این قالب ها به عنوان طبقه های های کابینت گردی که در حال درست کردن آن هستید استفاده کنید.

این مقاله را هم بخوانید: ابعاد ورق ام دی اف

چطور ورق ام دی اف را خم کنیم

چطور ورق ام دی اف را خم کنیم! مرحله ۲ : برش MDF

در مرحله بعد از دو قطعه MDF 8 میلیمتری استفاده می کنیم و آن ها را از هر دو طرف روی قالب قرار می دهیم و سپس آن ها را به هم می چسبانیم. این دو قطعه کمک می کنند که ما سطح صافی داشته باشیم و مقاومت منحنی که قصد ساختن آن را داریم بیشتر شود. به یاد داشته باشید که بهتر است اندازه ها بیشتر از نیازتان باشد که از نظر طول، MDF کم نیاورید.
سپس برای برش MDF به روش زیر عمل می کنیم:

ابتدا تیغه دندانه دار خود را روی عمق برش ۷ میلیمتر تنظیم کنید و آن را روی یک قطعه MDF بی مصرف امتحان کنید تا مطمئن شوید که قطعه شما را به صورت کامل برش نخورد. از طرفی اگر برش به اندازه کافی عمیق نباشد، MDF به سختی خم می شود.

در مرحله بعد ورق MDF که قصد خم کردن آن را دارید را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده و در وسط آن یک خط بکشید. سپس نیم سانتی متر از این خط به سمت چپ و راست فاصله بگیرید و باز هم خط کشی را تکرار کنید و در مرحله بعد از هر کدام از خطوط سمت چپ و راست به فاصله یک سانتی متر از هم تکرار می کنیم. (برای فهم بهتر تصاویر مربوط به این قسمت را برای شما قرار داده ایم)

این مقاله را هم بخوانید: تعمیر ام دی اف بادکرده

چطور ورق ام دی اف را خم کنیم

چطور ورق ام دی اف را خم کنیم! مرحله ۳: جایگذاری MDF شیار خورده روی قالب نیم دایره

شما در این مرحله باید ورق MDF شیار خورده که آماده کرده اید را به گونه ای روی قالب قرار دهید که خط وسط شما روی وسط قوس نیم دایره باشد. سپس وسط هر دوی آن ها را بوسیله یک میخ کوچک به هم محکم کنید و قسمت های مختلف MDF را به قالب متصل کنید، این کار را روی MDF تکرار کرده و قسمت های مختلف آن را با میخ به قالبب متصل کنید و سعی کنید که فاصله آن با قالب تا حد امکان کاهش دهید تا جایی که لبه های انتهایی MDF خود برسید. دو طرف این قسمت را با پیچ به قالب متصل کنید و بعد از آن همه میخ ها را جدا کنید؛ به یاد داشته باشید که این پیچ ها تنها نقطه اتصال ام دی اف به قالب است.

این مقاله را هم بخوانید: محاسبه قیمت کابینت

چطور ورق ام دی اف را خم کنیم

چطور ورق ام دی اف را خم کنیم! مرحله ۴ : شیار های روی MDF را با مخلوط چسب چوب و خاک اره پر کنید.

همانطور که از اسم این مرحله پیداست شما در این قسمت مخلوطی از خاک اره و چسب چوب درست می کنید، این مخلوط نباید زیاد شل یا خیلی غلیظ باشد. شما می توانید با یک کاردک پلاستیکی این خمیر را در شیار ها قرار دهید و آن ها را پر کنید، البته این نکته بسیار مهم است که جهت حرک دادن کاردک از مرکز به طرفین باشد تا به این شکل حباب ایجاد نشود.
بعد از پر کردن شیار ها کمی چسب چوب را با آب رقیق کنید و با قلمو روی کار بکشید تا سطح این قسمت را صاف کنید.

این مقاله را هم بخوانید: تفاوت ام دی اف و لترون

شما می توانید طبق این  آموزش ها کابینتی به  شکل زیر درست کنید!

چطور ورق ام دی اف را خم کنیم

خب، امیدواریم که در این مطلب از سانیتو توانسته باشیم اطلاعات خوبی در این خصوص در اختیار شما قرار قرار داده باشیم. امیدواریم توانسته باشیم یکی دیگر از موضوعات مربوط به ام دی اف را به خوبی بیان کرده باشیم و رضایت شما را بدست آورده باشیم.

مشتاقانه آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.
در صورتی که هر سوال دیگری در این زمینه داشتید می‌توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم. از پایین همین صفحه می توانید برای مشاهده انواع طرح ها و رنگ های مختلف MDF از شرکت های معتبر تولید کننده MDF، روی دکمه زیر کلیک کنید.


دانلود PDF این مقاله


مشاهده انواع ورق ام دی اف