بتونه گیری ام دی اف

بتونه گیری ام دی اف

بتونه گیری ام دی اف

بتونه گیری ام دی اف یکی از راهکارهای پوشاندن سوراخ های موجود روی ورق های ارزشمند MDF است. ممکن است در پروسه ساخت سازه ام دی اف در اثر اشتباه اپراتور، ضربه یا برخورد یک شئ تیز، ایراداتی مانند سوراخ یا شیار بر روی پدید می آید. حال سوال اینجاست که چگونه این ایرادات ظاهری را می توان با کمترین امکانات برطرف نمود.

قابل توجه دوستان ام دی اف کار که جای میخ بادی و یا فاصله‌ای که بین برش‌های فارسی براتون دردسر ساز میشه و یا خانم‌های گرامی که از خط افتادن و زخمی شدن کارهای چوبی رنج می‌برند و یا دوستان عزیز رنگ‌کار که کارهاشون در حین جابجایی زخمی میشه!!!

ایده اولیه بتونه گیری ام دی اف چند سال قبل به ذهنم خطور کرد که پس از ۲ سال آزمایش‌های مختلف موفق به کشف این روش شدم. شایان ذکر هست که مهارت در انجام این روش نیازمند دو چیزهست.

این مقاله را هم بخوانید: تعمیر ام دی اف باد کرده

بتونه گیری ام دی اف

ابتدا تمرین و تکرار و دوم، مقدار بسیار کمی شناخت از رنگ‌ ها به این ترتیب که وقتی شما می خواهید یک کار نارنجی رو لکه گیری کنید، بلافاصله از رنگ زرد و قرمز استفاده کنید و یا ترکیب دو رنگ مشکی و قرمز به شما قهوه‌ ای میده که در این زمینه مطالعه یک کتاب ساده در مورد رنگ‌ها که بسیار زیاد هم هست مشکلتون رو برطرف میکنه.

 • لیسه
 • کاردک بتونه کاری
 • رنده دستی آشپزخانه
 • پودرهای رنگی مخصوص بتونه سازی مثل اخرا، امراء، گل ماشی دوده، لاجورد و …
 • دو عدد صابون (یکی سفید رنگ و یکی سبز رنگ)
 • پارافین
 • تکه فیبر یا تخته که روی اون بتونه رو بسازید
 • برای شروع دو رنگ رو براتون آموزش میدم الباقی رنگ‌ها در خدمت تمرین و تکرار شما…

فرض کنید یک کمد بچه به رنگ نارنجی از جنس ام دی اف دارید که می خواهید جای میخکوب بادی یا هر جایش رو که زخمی شده لکه گیری کنید. برای بتونه کاری ام دی اف ، ابتدا مقداری از صابون سفید رنگ را رنده کنید و با اضافه کردن چند قطره آب با استفاده از لیسه و کاردک اون را به حالت خمیری در بیارید.

این مقاله را هم بخوانید: چطور ورق ام دی اف را خم کنیم

توجه داشته باشید که آب زیاد باعث کف کردن بتونه و مانع از خمیری شدن اون میشه سپس با اضافه کردن پودر زرد و قرمز به تدریج بتونه را به رنگ مورد نظر برسانید. باز هم تأکید می‌کنم مهارت در انجام این کار مستلزم تمرین  زیاده سپس محل‌های مورد نظر رو بتونه کنید و پس از چند دقیقه، اضافه اون را با دستمال پاک کنید نیم ساعت بعد مقدار کمی پارافین رو به دستمال آغشته کنید و با فاصله نیم ساعت دو یا سه بار روی بتونه را پارافین بزنید.

یک ساعت بعد از نتیجه کار لذت خواهید برد.

رنگ دوم:
مثلاً لکه گیری کمدی به رنگ گردویی از جنس چوب ابتدا صابون سبز را رنده کنید و پس از خمیری کردن اون با آب به اون پودر گل ماشی و امرا و مقداری اخرا اضافه کنید تا به رنگ مورد نظر برسید و سپس این مراحل رو به ترتیب انجام بدید:

 • بتونه کاری
 • پاک کردن
 • پارافین کشی
 • علت استفاده از پارافین اینکه بتونه اشباع بشه که اگر چنانچه بعدها دستمال نمدار به کار کشیده شد بتونه پاک نشه

این مقاله را هم بخوانید: محاسبه قیمت کابینت

بتونه کاری ام دی اف

خب، امیدواریم که در این مطلب از سانیتو توانسته باشیم یکی دیگر از موضوعات مربوط به ام دی اف را به خوبی بیان کرده باشیم و رضایت شما را بدست آورده باشیم. بتونه گیری ام دی اف نه خیلی کار ساده ای است و نه خیلی آسان، اما با مطالبی که عنوان شد اینکار شدنی است.

مشتاقانه آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.
در صورتی که هر سوال دیگری در این زمینه داشتید می‌توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم. از پایین همین صفحه می توانید برای مشاهده انواع طرح ها و رنگ های مختلف MDF از شرکت های معتبر تولید کننده MDF، روی دکمه زیر کلیک کنید.