ام دی اف چیست

ام دی اف چیست

نام ام دی اف را به احتمال زیاد همه ما شنیده‌ایم و می‌دانیم نوعی ورق ساخته شده از ترکیبات چوبی است که در وسایلی مانند سرویس خواب و کابینت و کمد و… به کار می‌رود. اما سوال بسیاری از افراد این است که MDF چیست و چرا به آن MDF گفته می‌شود.

در سانیتو با ما همراه باشید تا یکبار برای همیشه به سوالات زیر پاسخ داده باشیم و یکایک آنها را بررسی کنیم:

 • ام دی اف چیست و چه معنایی دارد؟
 • مقایسه MDF با چوب طبیعی
 • خصوصیات فیزیکی و مکانیکی MDF
 • ام دی اف چه کاربردی دارد و بیشتر در چه وسایلی استفاده می‌شود؟

MDF چیست ؟

Medium Density Fiber Board یا بطور مختصر MDF نوعی چوب مصنوعی تولید شده از ذرات چوب خورد شده می باشد که با استفاده از چسب ، واکس یا رزین بصورت ورق تحت فشار و حرارت تولید شده است، MDF بر خلاف نئوپان و فیبر و چندلایی، از ذرات الیاف چوب تولید می گردد در حالیکه نئوپان و فیبر و چندلایی از رشته های چوب و چسب تحت فشار و حرارت تولید می گردد.

MDF بعنوان یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی کاربرد داشته و به مراتب محکم تر و سبک تر از چوبهای رشته‌ای است. تولید انبوه و صنعتی MDF از سال های ۱۹۸۰ آغاز و به سرعت در صنعت ساختمان و درودگری مورد استقبال فراوان قرار گرفته است.

به تعبیری دیگر می توان گفت، تخته فیبر، با هر تراکمی، از فیبر چوبی ساخته می‌شود که در واقع ترکیبی از تکه‌های ریز چوب نرم و چوب سخت هستند. این ترکیب با مقداری رزین و موم مخلوط شده و در معرض گرما به هم فشرده یا پرس می‌شود تا تخته فیبر بدست آید. این تعریف تخته فیبر در عبارت Medium Density Fibreboard یا همان ام دی اف بود.

انواع طرح‌ها و رنگ‌های ورق ام دی اف را ببینید: مشاهده ورق های ام دی اف

حالا منظور از تراکم متوسط یا همان چگالی متوسط در ام دی اف چیست؟
یا اصلا متوسط نسبت به چه چیزی؟

برای درک مفهوم و معنی چگالی متوسط در ام دی اف، بایستی بگوییم که تخته فیبر با چگالی پایین، معمولا «خرده چوب (particle board)» نامیده می‌شود که ما آن را با نام «نئوپان» می‌شناسیم. نئوپان یا همان خرده چوب حتی از ذره‌های کوچکتری نسبت به ذره‌های چوب ام دی اف ساخته می‌شود و حتی می‌توان از خاک اره نیز در ساخت و تولید آن بهره برد. همین امر نیز باعث می‌شود که نئوپان گران نبوده و البته نسبت به ام دی اف ضعیف‌تر نیز باشد.

اما در کنار تخته فیبرهای با تراکم پایین یا همان نئوپان و تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف،‌ نوعی فراورده چوبی به نام «تخته چوب متراکم یا با تراکم بالا (high density fibreboard)» نیز وجود دارد که از آن با عنوان «اچ دی اف – HDF» یا «تخته سخت – Hardboard » نیز یاد می‌شود. برای ساخت اچ دی اف، نسبت به ام دی اف و نئوپان میزان گرما و پرس بیشتری مورد نیاز است، اما در عوض معمولا نیازی به مواد چسبی وجود ندارد. اچ دی اف ها معمولا مقاومت بالایی دارند، اما تولید آن‌ها می‌تواند با قیمت بالا تمام شود.

ام دی اف چیست

به این ترتیب می‌توان گفت که منظور از چگالی متوسط در mdf چیست و با نگاه کردن به این اعداد که بیانگر چگالی سه نوع تخته فیبر اشاره شده در بالا هستند، می‌توان به طور کامل نسبت آن را درک کرد:

چگالی تخته فیبرها:
تخته فیبر با چگالی کم یا همان نئوپان: ۱۶۰ تا ۴۵۰ کیلوگرم در متر مکعب
تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف: ۶۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم در متر مکعب
تخته فیبر با چگالی بالا: ۸۰۰ تا ۱۰۴۰ کیلوگرم در متر مکعب

ام دی اف چیست و مقایسه آن با چوب طبیعی

MDF در مقایسه با چوب طبیعی ساختار یکنواخت بهتری داشته و فاقد گره و رگه می باشد. اما از نظر کاربرد مثل چوب طبیعی و چوب های مصنوعی رشته ای (فیبر ، نئوپان و …) قابل سوراخکاری ، پرداخت ، برش ، چسب کاری ، رنگ پذیری و پیچ و میخ شدن و روکش شدن است. لذا مثل چوب طبیعی می تواند کاربرد مشابهی در درودگری داشته باشد اما نمی تواند پیچ و میخ را بخوبی چوب طبیعی نگهدارد، بهترین اتصال برای MDF پیچ و مهره های T-NOTS و پیچ های خودکار و میخ های مورد مصرف در دستگاه های بادی نیوماتیک می باشد، یک نوع MDF نسل جدید پیش ساخته که قابلیت به مراتب بهتری برای پیچ کاری و میخ کاری دارد.

MDF چیست و خصوصیات فیزیکی و مکانیکی آن:

 • دامنه وسیع دانسیته (وزن مخصوص) ضخامت و ابعاد قابل تولید از ضخامت ۳ میلیمتر تا ۶۰ میلیمتر
 • قابلیت ابزار خوری و ماشین کاری و سنباده زنی و روکش شدن
 • ساختار یکنواخت و سطوح صاف و متراکم
 • قابلیت شکل پذیری و لبه های صاف
 • عدم وجود معایب چوب (گره ، ترک ، رگه و …)
 • قابلیت انجام روسازی های مختلف از قبیل انواع روکش های چوبی و غیر چوبی ، رنگ آمیزی و غیره
 • پایداری ابعاد و مقاومت به فشرده شدن
 • زیبایی ظاهری ، طبیعت ملایم و ظرافت و کاملا شبیه چوب
 • قیمت مناسب
 • تنوع تولید ، سایز شده، روکش شده ، نقش برجسته، قالب گیری شده، ابزار خورده، پروفیل شده ، با دانسیته های مختلف، مقاوم در برابر رطوبت ، آب ، آتش ، قارچ و حشره و نهایتا MDF های خاص نسوز، واترپروف، آنتی باکتریال، اکولوجیکال، آب گریز و… می توان تولید نمود.

MDF چیست

ام دی اف چه کاربردهایی دارد؟

با توجه به این که می‌توان انواع روکش چوبی و غیر چوبی با رنگ و طرح‌های مختلفی را روی ورقه‌های ام دی اف قرار داد، می‌توان از آن در مواردی مثل کابینت آشپزخانه، انواع میز نهارخوری، میز مطالعه، انواع سرویس خواب و وسایل آن مانند تخت، میز آرایش، کمد، پاتختی و…، کتابخانه، انواع پارتیشن و… استفاده کرد.

در این مطلب از سانیتو سعی کردیم که به طور کامل توضیح دهیم ام دی اف چیست ، خصوصیات آن کدامند، چه کاربردهایی دارند و تفاوت آن با چوب طبیعی چیست. امیدواریم که با مطالعه این توانسته باشیم پاسخ خوبی به سوالات شما عزیزان داده باشیم.

مشتاقانه آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.
در صورتی که هر سوال دیگری در این زمینه داشتید می‌توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.
از پایین همین صفحه می توانید برای مشاهده انواع طرح ها و رنگ های مختلف ورق ام دی اف هر شرکت، روی آن طرح کلیک کنید تا تنوع بسیار بیشتری از آن شرکت را ملاحظه نمائید.


دانلود PDF این مقاله